Jak przygotować się do przeprowadzki mieszkania lub domu

Poradnik dla wszystkich, którzy planują przeprowadzkę - część pierwsza.

Zazwyczaj przeprowadzka mieszkania oznacza początek nowego, lepszego etapu w życiu. Warto zadbać o to, żeby zmiana adresu odbyła się bez zbędnego stresu i tracenia czasu. Przygotowania warto zacząć jak najwcześniej. Pierwszym krokiem powinno być określenie, które rzeczy chcemy zabrać ze sobą. Przeprowadzka to świetna okazja do tego, żeby pozbyć się zbędnego balastu - ubrań, których nie nosimy, mebli, które się rozpadają, zepsutych urządzeń elektronicznych. Można je oddać potrzebującym, wystawić na sprzedaż lub zanieść do punktów zajmujących się zbiórką. Kiedy już wiemy, co chcemy ze sobą zabrać, powinniśmy zarezerwować termin w firmie przeprowadzkowej. Musimy pamiętać, że w Warszawie codziennie przeprowadza się mnóstwo osób.

Jeśli chcemy chcemy wszystko spakować samodzielnie, musimy się do tego wcześniej przygotować. Możemy też zlecić pakowanie firmie przeprowadzkowej. Jeśli jednak wolimy zająć się tym samemu, powinniśmy przygotować przede wszystkim: opakowania (np. pudła kartonowe, torby, worki), materiały zabezpieczające (np. folie bąbelkowe, koce). Spakowanie całego mieszkania może zająć od kilku godzin do kilku dni - zależnie od doświadczenia, wielkości mieszkania i ilości rzeczy.

Dokumenty, urządzenia elektroniczne, naczynia, garnki, kosmetyki, zabawki dziecięce, produkty spożywcze pakujemy do kartonów. Ubrania, pościel i inne tekstylia możemy spakować do worków plastikowych lub przygotować do transportu na wieszakach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wszystko spakować do pudełek, ale tak jest szybciej (i zazwyczaj taniej).

Jeśli zabieramy ze sobą lodówkę, warto rozmrozić ją dzień lub dwa dni wcześniej. Wszystkie meble opróżniamy ze znajdujących się w nich rzeczy. Przedmioty znajdujące się np. w szafie, mogłyby się zniszczyć podczas przenoszenia. Sama szafa również byłaby przez to narażona na uszkodzenia.

Przygotowaniem mebli do przeprowadzki możemy zająć się sami lub po prostu zlecić to firmie przeprowadzkowej. Z szaf wyciągamy półki. Jeśli to możliwe, demontujemy szklane elementy mebli. Duże łóżka ze zdejmowanym materacem i długie szafy często trzeba demontować na czas transportu. Wynika to nie tylko z ich rozmiaru, ale też z konstrukcji współczesnych mebli. Przykład: łóżko o wymiarach 2 x 2 metry zazwyczaj zbudowane jest z 4 głównych elementów (desek) mocowanych za pomocą kołków oraz systemów wielokrotnego montażu/demontażu. Podczas przenoszenia, elementy te "pracują", przez co, trzymające je elementy mogą się wyrwać. Wszystkie meble nalezy też zabezpieczyć przed porysowaniem. W większości przypadków wystarcza użycie folii stretch. W przypadku elementów bardzo delikatnych i szklanych warto skorzystać z tektury, folii bąbelkowej lub koców transportowych. Wszystkie szafki i szuflady trzeba zabezpieczyć przed otwieraniem się. Nie powinnismy stosować w tym celu taśmy klejącej, która może zostawiać trudne do usunięcia ślady lub zerwać ze sobą fornir albo lakier z mebli.

Po jeszcze więcej informacji zapraszamy do działu "Informacje, artykuły i porady związane z przeprowadzkami".





SPRAWDŹ OPINIE